Ekologiczne imprezy sportowe - jak zorganizować?

27.02.23

Niestety, wszelkiego rodzaju spotkania plenerowe nie kojarzą się w pierwszej kolejności z rozwiązaniami prośrodowiskowymi. Częstym widokiem są porozrzucane papierki i plastikowe butelki. Nie muszą one tak wyglądać. Ekologiczne imprezy sportowe nie są wcale trudne do zorganizowania. Co więcej, mogą być zachętą do podejmowania działań na rzecz naszej planety.

Segregacja to podstawa

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie naszego wpisu, organizując wydarzenie należy zadbać o zmniejszenie ilości odpadów poza śmietnikami. Nakaz zabierania ich ze sobą jest ryzykowną decyzją i może wpłynąć na ogólne zadowolenie uczestników ekologicznej imprezy sportowej. Bezpieczniejszym wyborem będzie porozstawianie dużej ilości koszy przeznaczonych do segregacji śmieci. Każdy z nich powinien być opatrzony opisem lub grafiką, które wyjaśniałyby znaczenie danego koloru, ponieważ nie dla wszystkich jest to oczywiste.

Generowanie (eko) śmieci

Jeżeli na Twoja impreza sportowa przewiduje wyżywienie dla uczestników i obserwatorów, warto zrezygnować z plastikowych opakowań, talerzy, sztućców, słomek i kubków na rzecz tych bardziej ekologicznych, np. wytwarzanych z trzciny cukrowej, tektury lub papieru. Dodatkowo, podczas organizowania wydarzenia warto dokładnie obliczyć ilość potrzebnego jedzenia. To zdecydowanie zmniejszy marnowanie żywności.

Transport, hałas i energia

Jeżeli ekologiczną organizujesz imprezę sportową np. w pobliżu lasu, zadbaj o ciszę - głośna oprawa muzyczna nie zawsze jest potrzebna. System nagłaśniający i reflektory to energia, która nie jest niezbędna podczas tego typu wydarzeń. Jeżeli masz taką możliwość, zaplanuj swoje wydarzenie tak, żeby światło słoneczne było jedynym źródłem światła. Dobrym pomysłem będzie też zorganizowanie wspólnego transportu dla uczestników, wyznaczenie określonego miejsca do parkowania i zachęcanie wszystkich osób do korzystania z komunikacji miejskiej bądź... własnych nóg, jeżeli odległość na to pozwala.

 

Tego rodzaju zmiany organizacyjne mogą wydawać się błahe. Jednak to właśnie w takie ekologiczne drobiazgi potrafią wiele zmienić. Dlatego zachęcamy do wprowadzania ich nie tylko podczas planowania imprez sportowych, ale również w życiu codziennym.

-10% na pierwsze zakupy

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o rabatach, ofertach specjalnych i promocjach jako pierwszy!

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl