Jakie opakowania jednorazowe nadają się do recyklingu?

22.11.23

Przetwarzanie odpadów to jedno z najprostszych i najpopularniejszych działań na rzecz środowiska naturalnego. Jednak wbrew pozorom, nie każdy jest świadom, jakie opakowania nadają się do recyklingu. Przykładowo, papier wydaje się idealnym surowcem do ponownego wykorzystania, ale nie wszystkie rodzaje można przekształcić na nowy produkt. Podobnie z plastikiem – niestety wiele typów tego materiału nie jest odpowiednich do ponownego wykorzystania.

 

Co nie nadaje się do recyklingu?

Najogólniej rzecz ujmując, wszystkie te opakowania, które w jakikolwiek sposób zostały zabrudzone. Jeżeli plastikowe lub papierowe pudełko po jedzeniu na wynos zawiera resztki, chociażby w postaci sosu czy odrobiny tłuszczu, to nie może być ponownie wykorzystane. To, co nie nadaje się do recyklingu, ląduje na wysypisku, zalegając tam przez bardzo długi czas. Dlatego tak ważne jest, żeby ten rodzaj odpadów dokładnie opróżniać, a nawet myć przed wrzuceniem do śmietnika.

 

Czy każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu?

Wbrew pozorom — tak jak w przypadku papieru — nie wszystkie typy opakowań wykonane z tego materiału mogą zostać poddane ponownemu przetworzeniu. Tutaj warto zadać również jeszcze jedno pytanie, nie tyle czy każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu, co który z nich jest opłacalny w procesie przerobu. PVC (polichlorek winylu) może zostać wykorzystany ponownie, o ile nie są to odpady budowlane. PE-LD (polietylen niskiej gęstości) jest trudny w obróbce, a co za tym idzie, po prostu niedochodowy. Podobnie w przypadku PP (polipropylen wielokrotnego użytku) i PS (polistyren). O (inne) to zazwyczaj mieszanki różnych tworzyw, które mogą stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka, przez co nie są w żaden sposób przetwarzane.

 

Jaki papier nie nadaje się do recyklingu?

Ten surowiec to jeden z najprostszych w obróbce materiałów. Jednak, podobnie jak plastik, nie zawsze może być poddany ponownego przetworzeniu. Zatem jaki papier nie nadaje się do recyklingu? Wymienić tutaj możemy mokre lub brudne opakowania, na przykład pudełko po pizzy pokryte tłuszczem. Kwestionuje się również kubki do kawy czy herbaty na wynos, ponieważ w wielu przypadkach zawierają polietylen, który jest bardzo trudno oddzielić.

-10% na pierwsze zakupy

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o rabatach, ofertach specjalnych i promocjach jako pierwszy!

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl